Next stop on the  2012 British Milers Club Grand Prix series is Longford Park in Stretford.  Here is the full start lists

BMC 800 A (Mens)

 

David McCarthy Le Cheile/Ireland

Ed Aston Birmingham Uni/Birchfield H

Jonathan Cook Woodford Green Essex Ladies/Ca

Nick Jensen U23 Denmark

Ioan Zaizan Romania

Jordan Bransberg U20 Skyrac  

Prince Mumba Zambia

Andrew Richardson U23 Tynedale/Gateshead/Loughboroug .

 

Pace : 51  Pacemaker : Scott Riley

 

BMC 800 B (Mens)

 

Tuomo Salonen Finland

Daniel Stepney Phoenix AC/Brighton Uni  

Ben Scarlett Swindon/Loughborough Uni/Sale

Joseph Maynard Cardiff

Matthew Petrocci United States

Matt McLaughlin U20 Woodford Green Essex Ladies

Thomas Atkinson U23 Sale Harriers Manchester

 

Pace : 52 Pacemaker : Simon Horsfield

 

BMC 800 C (Mens)

 

Rory Graham-Watson U23 Windsor Slough Eton & Hounslow

Stephen Bennett U23 Preston/Loughborough Uni

Michael Wilsmore Bristol & West/Plymouth Uni

Warren Frey Birchfield H

Kevin Bell Border

Oliver Aitchison U23 Aldershot Farnham & District

Zac Randall U23 Wycombe/Bath Uni/Ealing South

 

Pace : 54 Pacemaker : Sam Evans

 

BMC 800 BMC D

 

Nicholas Lingley U23 Windsor Slough Eton & Hounslow

Chad Lambert U23 Marshall Milton Keynes/Middles

Ben Martin Trafford

Josh Oguntayo U23 Sale Harriers Manchester

Ben Akin U20 Preston/Loughborough Uni

Graeme Oudney Harrow/Pitreavie/Dundee Uni

Andy Wiles New Marske

 

Pace : 53 Pacemaker : Thomas Atkinson

 

BMC 800 E (Mens)

 

Jack Walker U20 Giffnock North

James Joy U23 Aberdeen/Aberdeen Uni

Mark Fallaize Vale of Aylesbury/Leeds Metrop

Tom Marley Cardiff/UWIC

Stuart Cameron U23 Stockport/Loughborough Uni

James Ansell Exeter/Birmingham Uni

David Horniman U23 Trafford .

 

Pace : 56/7 Pacemaker : Jack Donnelly

 

BMC 800 F (Mens)

 

Guy Smith U23 Swansea/Cardiff Uni

Tom Gayle Newham & Essex Beagles/Loughbo

Tom Straw U23 Lincoln Wellington

Paul White Middlesbrough (Mandale)

Grant Muir U20 Giffnock North

David Banwell-Clode U23 Cwmbran/Warwick Uni

Luke Minns Blackpool Wyre & Fylde

Hayden Carter U23 Basingstoke & Mid Hants

 

Pace :  53 Pacemaker : Ryan Cox

 

BMC 800 G (Mens)

 

Sean Brindley City of Sheffield/Robert Gordo

James Trollope Birchfield H/Coventry Uni  

Jonathan Hiorns Notts/Nottingham Uni

Nick Duggan Crawley

Joe Gratton U23 Hallamshire/Birmingham Uni

Andrew Crichton U23 Dunbar RC/Edinburgh AC

Tom McKellar U23 Basingstoke & Mid Hants .

 

Pace :  55 Pacemaker : John Howe

 

BMC 800 H (Mens)

 

Thomas Meakin Owls Leicester

Chris Lamb Rugby & Northampton

Chris Prothero Cardiff/Glamorgan Uni

Jack Williams U20 Reading AC/St. Mary's Uni

Alex Jones U23 Enfield & Haringey/Loughborough

Max Pickard U20 Phoenix AC/Crawley

Ryan Cox Birchfield H

Joseph Gill U23 Newham & Essex Beagles .

 

Pace : 55/6 Pacemaker : Matt Clowes

 

BMC 800 I (Mens)

 

Tim Prendergast Woodford Green Essex Ladies

James Palmer City of York/York Acorn

Oliver Stringer U23 Leigh/Edge Hill Uni

Michael Ferguson U20 Banchory Stonehaven/Aberdeen

Jack Derham U20 City of York  

Chris Thornton Skyrac/Sheffield Hallam Uni

Harvey Speed Coventry/Birmingham Uni

Owen Haswell U20 Cardiff Uni/Cardiff

 

Pace : 56  Pacemaker : John Howe

 

BMC 800 A (Womens)

 

Claire Burgoyne Shrewsbury/Staffordshire Uni

Vicky Fouhy U23 Windsor Slough Eton & Hounslow

Anna Simmonds Notts/Birmingham Uni

Jade Allen U23 Rotherham

Claire Gibson Kilbarchan

Alexandra Bell U23 Pudsey & Bramley/Leeds Met

Alex Turner U23 Amber Valley/Nottingham Trent

Cally Read U23 Birchfield H/Birmingham Uni

Jo Adams U23 Richmond & Zetland/North Texas .

 

Pace : 61/2 Pacemaker : Leigh Lennon

 

BMC 800 B (Womens)

 

Emma Leask U20 Shetland/Guernsey

Julia Cooke Cheltenham/Birmingham Uni

Victoria O'Donnell Trafford

Kathryn Gillespie U17 Central/Team West

Leigh Lennon U23 Newham & Essex Beagles/Ribble

Natalie Shaw Derby

Rachael Thompson Liverpool H/Loughborough Uni

Nicola Maddick Kingston upon Hull

 

Pace : 64 Pacemaker : Lucy Dowsett

 

BMC 800 C (Womens)

 

Natalie Whitty Guernsey

Lucy Sumner U23 Preston

Hannah Edwards U23 Herne Hill/Liverpool Uni/Black

Tyra Watson U20 Sale Harriers Manchester

Rachael Scott U17 Preston

Abbie Vernon U23 Birchfield H/Loughborough Uni

Hollie Young U23 Victoria Park City of Glasgow

Katy Brown U20 Stewartry/Team West

 

Pace :  64 Pacemaker : Emma Leask

 

BMC 1500 A (Mens)

 

Anthony Whiteman V40 Shaftesbury Barnet

Mark Mitchell Forres/Birchfield H

Chris Warburton Notts/Loughborough Uni

Drew Graham Gosforth/Adams State Uni

Ricky Stevenson New Marske/Teeside Uni

Stephen Davies Belgrave

Ross Millington Stockport/New Mexico Uni

Adam Czerwinski Poland

Harry Harper Liverpool H/Birmingham Uni

Frank Baddick Newham & Essex Beagles/Loughbo

Niall Brooks U23 Sale Harriers Manchester

Jermaine Mays Kent

Jonathan Taylor Morpeth/Teeside Uni

Raul Botezan Romania

David Proctor Sale Harriers Manchester/Rochd

 

Pace : 58/1:56 Pacemaker : Warren Frey

 

BMC 1500 B (Mens) Race

 

James Mee Mansfield

Adam Clarke U23 Aldershot Farnham & District

Matthew Nicholson Morpeth

Richard Weir Derby/Staffordshire Uni

Nick Samuels Sale Harriers Manchester/Lough

James Thie Cardiff/UWIC

Richard Morrell New Marske/Teesside

Alastair Hay Central/Thames Valley

Joe Durrant Cambridge H/Birmingham Uni

Adam Bitchell U23 Cardiff/UWIC

Tom Marshall Cardiff/Tulsa Uni

Rob Mullett Lewes/Butler Uni

Alex Tovey Windsor Slough Eton & Hounslow

Daniel Studley U23 Bristol & West/Oxford Brookes

James Tartt Southport Waterloo .

 

Pace : 59/1:58 Pacemaker : Sam Evans

 

BMC 1500 C (Mens)

 

Ole Hesselbjerg U23 Denmark

Tom Graves U20 Birchfield H/Loughborough Uni

Rowan Axe U23 Cardiff/St. Mary's Uni

Tim Egerton Trafford

Patrick Martin Stockport

Alex Cornwell U23 Woodford Green Essex Ladies

Chris Carter U23 Enfield & Haringey/Birmingham

Jake Shelley U23 Shaftesbury Barnet/Oxford Uni

Michael Salter U23 Leeds City/Birmingham Uni

Tom Carter Vale Royal/Loughborough Uni  

Tom Erling Karbo Norway  

Kris Berry Corstorphine  

Mathew Jackson U23 Liverpool H/Birmingham Uni .

 

Pace : 60/2:00 Pacemaker : Simon Horsfield

 

BMC 1500 D (Mens)

 

Stephen Cavey U23 Blackheath & Bromley/Loughboro

Peter Huck U23 Barrow & Furness/Sheffield Hal

Aaron Phelps U20 Stroud

Niall Fleming U23 Shaftesbury Barnet/Birmingham

Stewart Orr U23 City of Glasgow/South Lanarksh

James Mills Cardiff/Bath Uni

Johnathan Morgan U23 Newport/UWIC  

Ryan Stephenson Gateshead

Graham Hogg Trafford/Leeds Metropolitan Un

Dale Worton U23 Leeds City

Russell Best U23 New Marske/Teeside Uni .

 

Pace : 60/2:01 Pacemaker : Andy Wiles

 

BMC 1500 E (Mens)

 

Jonathan Henderson Herne Hill/Edinburgh Uni 1-02 148 2 NO

Sean Fontana U23 Victoria Park City of Glasgow/ 1-03 149 3 4818

Alasdair Russell Kendal/Central Lancashire Uni 1-04 150 4 6260

Matthew Gillespie U23 Glasgow City/Glasgow Uni 1-05 151 5 6252

Blayne Pick U23 Notts 1-06 152 6 Guest

Jeppe Harboe Denmark 1-07 153 7 4854

Christopher McGurk Notts/Oxford Uni/Achilles 1-08 154 8 NO

Danny Davis U23 Leeds City 1-09 155 9 5583

Kris Lecher Kingston upon Hull/Hull Uni .

 

Pace : 62/2:04 Pacemaker : Tony Whiteman

 

BMC 1500 F

 

Jack Morris U20 Stockport

James Tydeman Basildon/Southend

Luke Johnston U20 Warrington

Mark Thompson U20 Notts

Richard de-Camps Gloucester/Birmingham Uni

Tom Mahon U23 Owls Leicester/Nottingham Uni

Mike Cummings Herne Hill/Hardley

Ben Sharman Birchfield H/Wolverhampton Uni

Tom Collins U20 Notts/Loughborough Uni

Lewis Timmins Morpeth/Tulsa Uni

Aaron Scott Notts/University of Portland

 

Pace : 62/2:04 Pacemaker : Dave Proctor

 

BMC 1500 G (Mens) Race

 

Howard Wood U23 City of Sheffield

Mark Haskett Aberdeen/Edinburgh Uni

Phil Williams Rochdale/Sheffield Hallam Uni

Lewis Boyle U17 Victoria Park City of Glasgow

Howard Thompson U23 Kingston upon Hull/Loughborough

Gareth Wiltshire Cardiff/Loughborough Uni

Matthew Bennett Southampton/Southampton Uni  

Stuart Ferguson U23 Radley/Birmingham Uni

Matt Blunden Notts/Royal Air Force

Michael McKeown U20 Coventry

James Bleakley V35 Trafford

Andrew Kaar Birchfield

Paddy Radley U23 Owls Leicester/Bath Uni .

 

Pace : 63/2:06 Pacemaker : Ben Scarlett

 

BMC 1500 A (Womens)

 

Casey Wood Australia

Ashley Gibson Morpeth/Gateshead

Claire Duck Leeds City

Jenna Hill Sale Harriers Manchester/St. Marys

Kirsty Addy U23 Saxmundham/Loughborough Uni  

Emily Stewart U23 Edinburgh AC/Edinburgh Uni

Jacqueline Fairchild Trafford/Tulsa Uni

Charlotte Arter U23 Cardiff/UWIC/Eden Runners

Rebecca Linney U23 Liverpool H/Birmingham Uni

Kirsty Legg U23 Middlesbrough (Mandale)/Butler

Racheal Bamford Otley

Jessica Sparke Woodford Green Essex Ladies

Sarah Hood Tipton/Edinburgh AC/Edinburgh

Amy Campbell Shaftesbury Barnet/Loughborough

 

Pace : 67/2:14 Pacemaker : Lucy Dowsett

 

BMC 1500 B (Womens)

 

Melanie Wood U20 Aldershot Farnham & District

Alison Leonard U23 Blackburn/Birmingham Uni

Liz Austen Trafford/Bath Uni

Eleanor Alexander Southampton/Clonliffe/Ireland

Jessica Douglas U23 Crawley/Loughborough Uni

Carolyn Boosey Vale of Aylesbury/New Mexico

Tamara Armoush U23 Birchfield H/Birmingham Uni

Helen Singleton Wakefield

Annabelle Grady Rotherham/Bath Uni

Bethan Strange Cardiff/UWIC

Sarah Mercier U23 Guernsey

Stephanie Roe Preston

 

Pace : 71/2:22 Pacemaker : Julia Cooke

 

 BMC 3000 A (Womens) Race

 

Rhona Auckland U20 Banchory Stonehaven/Edinburgh

Stacey Johnson Cannock & Stafford/Florida Uni

Hannah Alderson U23 Yate/Bristol & West/UWE

Abbey McGhee U23 Victoria Park City of Glasgow

Lily Partridge U23 Aldershot Farnham & District

Lauren Howarth U23 Leigh/Birmingham Uni

 

Pace : 73/74's Pacemaker : Louise Whittaker

 

BMC 5000 A (Mens)

 

Andy Nixon Stockport

Mehretab Solomon U23 Victoria Park & Tower Hamlets

Paolo Natali Cambridge Uni/Italy

Matthew Hynes North York Moors/Middlesbrough

Ben Jones Coventry

Joe MacDonald Cardiff/Loughborough Uni/Butler

Joe Townsend Leeds City/Birmingham Uni  

Jakob Hannibal Denmark

Chris Hartley Thames Valley

Tommy Davies Cardiff

James Ellis Newham & Essex Beagles

James Wilkinson U23 Leeds City/Birmingham Uni

Matthew Armstrong Coventry/Warwick Uni/Blaydon

Michael Skinner Blackheath & Bromley

Eddie McGinley Liverpool H/Annadale/Ireland

Adrian Holliday Tipton/Birmingham Uni

William Gray U20 Brighton & Hove/Birmingham Uni  

Thomas Fay Shettleston

Peter Street Preston/Loughborough Uni

Dermot Cummins West Waterford/Corstorphine

David Devine U23 Liverpool

 

Pace : 66/7 to 2K Pacemaker : Matt Bond

 

BMC 5000 B (Mens)

 

Michael Kallenberg U23 Ingli/Cardiff/UWIC

Dave Norman Altrincham/Sale Harriers

Marc Hartley Staffordshire Moorlands

Murray Strain Hunters Bog Trotters/Edinburgh

Harry Carter U23 City of Portsmouth

Mark Ryall Victoria Park & Tower Hamlets

Daniel Bradford Shettleston/Manchester Uni

Ben Riddell Salford H

Alistair Smith Coventry

Jack Parslow Dacorum & Tring

Stuart King Mansfield/Leeds Metropolitan U

James Douglas Border/Loughborough Uni  

Mickey Breen Corstorphine/Dundee Uni

Neil Renault Edinburgh AC  

Mathew Almond Coventry

James Riley Liverpool H

Jai Vernon-Mcguigan U20 Liverpool Pembroke Sefton

David Rigby Preston/Loughborough Uni

Mitchell Burton U23 Bedford & County/Loughborough

Ryan Holroyd U23 Staffordshire Moorlands

 

Pace : 70's to 2K Pacemaker : Matt Clowes